Má cesta k ptačí vášni nebyla zdaleka tak přímočará jako ta Dančina (pokud chcete vědět víc, mrkněte sem). Ne každý měl od malička možnost (či chuť) se mazlit se slepicemi, ne každý trávil veškerý svůj čas pozorováním všeho živého v přírodě a ne každý seděl ponořený v encyklopediích. Ani každý netoužil po tom, stát se přírodovědcem.

Možná vaše, stejně jako moje zájmy, byly trochu nebo dokonce zcela rozdílné. Možná jste prostě jen, stejně jako já, neměli do nedávna příležitost, se do této vášně ponořit.

Cest, jak vášni k opeřencům propadnout, je celé hejno (a důvodů pro to ještě více), někomu postačí jediný impuls, někdo potřebuje neustálý doping. Proto jsem se rozhodl s Vámi o pár osvědčených tipů podělit. Body nejsou nutně provázané, ale u mě zafungovaly dokonale. Pojďme na ně:

1) Mít otevřenou mysl

Bez zájmu se dozvídat nové věci a bez chuti chodit do přírody se prostě neobejdete. Je to neodlučitelná součást ptáčkařské vášně. Nejen proto, abyste měli šanci se do ptačího světa ponořit, ale abyste je vůbec zahlédli. Milujete nakupování, či nové technologie? Koupili jste si při výběru opakovaně použitelného kelímku na vaši oblíbenou kávu ten s ptačím motivem, či při stahování aplikací zkusili pro jednou tu apku s ptáky ve vašem okolí? Gratuluji! Právě jste nejspíš učinili zásadní krok v přijmutí nové drogy. 🙂

Úspěšný start však vyžaduje neustálý trénink a proto Vám doporučuji číst dále.

Já sám jsem vždy rád unikal do přírody, oči jsem měl otevřené, stačilo proto relativně málo, abych se začal dívat nahoru, kolem sebe, zaposlouchal se. Ale ani to by nezafungovalo správně a možná bych se vrhl do zcela jiných oblastí,  pokud bych nebyl vystaven dalším podnětům.

2) Nabrnknout si ornitoložku / ornitologa

Mnozí mi dají za pravdu, že to je asi ta nejlepší možnost. Neříkám však nejjednodušší, single ornitoložky a ornitology asi nepotkáváte každý den. Pokud ale takového člověka potkáte a dostanete ho do svého života, máte na půl vyhráno. Takový vztah vám zaručí celoživotní vzdělávání zdarma, na ptáky rozhodně nezapomenete, ba naopak, možná nebude jediný den bez nich. Proto raději upozorňuji, při výběru partnera dbejte i na další atributy. Hovory o ptácích se nemusí hodit do každé situace.

3) Odjet na Nový Zéland?

Ach jo, další těžko realizovatelný tip, říkáte si? Nezoufejte, ostrovy Nového Zélandu jsou sice jakousi ikonou, kde ptákům bezesporu propadnete, už z toho důvodu, že na pevnině moc jiných zvířat nepotkáte (více si můžete přečíst v předešlém článku), ale nejsou rozhodně nutností na vaší cestě. Zkusme to jinak, co takhle na chvíli zhasnout obrazovku telefonu a projít se třeba právě v blízkém parku, být potichu a přestat myslet na další tuze nutné povinnosti?

Ptáci jsou tou nejlépe pozorovatelnou skupinou zvířat snad v jakémkoli koutě světa a bude Vám trvat jen pár okamžiků, než prvního spatříte. Na ulici, parkovišti, na balkoně za oknem, prostě kdekoli. A teď si představte, že je dokážete rozeznat a třeba i říci, jak se během roku chovají, čím se živí, jak jsou pro vztahy v přírodě důležití a co je pro ně specifické? Není to výzva?

4) Nechat se vést profesionály

Vždy je jednodušší, když na cestě v osvojování nových dovedností nejsme sami a máme je s kým konzultovat. Na internetu naleznete množství informací, můžete konzultovat své nálezy na sociálních sítích, v regálech knihkupectví prohlédnout nespočet knih. Nalézt však ucelené informace, které Vás provedou od nevědomosti až po velmi znalého milovníka ptactva a ochránce přírody a ještě k tomu záživnou formou není mnoho.

My měli to štěstí, že našimi učiteli byla (a stále je) předešlá generace zkušených a nadšených ornitologů, ekologů a dalších přírodovědců, kteří nás směrovali k hledání vlastní kvalitní cesty.

Své znalosti a zkušenosti z různých oborů a mnohých cest do odlehlých koutů světa jsme přetavili v záživnou formu, kterou se snažíme svému okolí předávat.

Pokud máte chuť dozvědět se víc, propadnout jednomu z nejrychleji se rozšiřujících koníčků, užívat si nabyté znalosti v přírodě a v diskuzích s kamarády, přidejte se k nám a sledujte náš projekt od úplného začátku.

A na úvod jsme pro vás připravili příručku, jak dostat přírodu o kousek blíž vašemu domovu, kterou si můžete stáhnout zde.

5) Neberte to příliš vážně

Jakmile se začnete dozvídat více, nořit se do vaší nové vášně hlouběji, zaručujeme vám, že budete světem ptáků fascinováni. Dřív nebo později si však nevyhnutelně budete pohrávat s nutkáním vaše nadšení předávat dál.

Přesvědčit takové, kteří mají zcela odlišné zájmy, nemusí být vůbec jednoduché. Systematickým vnukáváním myšlenek, o tom, jak skvělé je ptáky pozorovat, jak povznášející je to pocit rozeznat od sebe budníčka menšího od budníčka většího a jak jim to pomáhá k relaxaci, může pomoci. Pravděpodobně to bude i jednodušší, než jim neustále připomínat, jak důležité je například třídit odpad, přeci jen, nemusí se nikterak omezovat.

Přesto, pokud dotyční nemají alespoň zrnko zájmu, jak jsem již zmínil v prvním bodě, budou Vás možná považovat za blázna, no, v horším případě za dotěrného blázna a dost možná se s Vámi přestanou stýkat úplně.

Takže pozor! Přílišnou vášní nemusíte vždy nakazit své okolí, ale také ho odradit, a to klidně i napořád. Buďte tedy střízliví a především si tu vaši cestu za poznáním užívejte, třeba právě s námi. 🙂