Příroda se pomalu probouzí, slunečných dní i denního světla přibývá a vás to čím dál víc táhne ven? Na výlety, na procházky, k vodě, do lesa, do parku? A teď si představte, že všude, kam se vypravíte, byste mohli kromě slunečních paprsků, čerstvého vzduchu a zeleně, nasávat ještě mnohem víc. Něco, co by sytilo vaši duši, mysl i tělo. Něco, co vám vždy vykouzlí na tváři úsměv, je hudbou pro vaše uši a pastvou pro vaše oči?
Zkuste birdwatching – koníček, který se postupně stane neodmyslitelnou součástí vašeho životního stylu.
Jsem do ptáků blázen 😉
Zatím, co píšu tyhle řádky, popíjím kávu a za oknem pozoruji tu kosa, který do sebe právě nasoukal žížalu, tu hrdličky, které nerušeně odpočívají na větvi, sýkorky, které čile poskakují a důkladně prozkoumávají své okolí… Miluji tu sounáležitost s přírodou.
Baví mě, pozorovat ptáky při jejich každodenních činnostech. Baví mě naslouchat zvukům kolem sebe a dohledávat a rozpoznávat jejich tvůrce. Ráda se kochám pohledem na ty čilé a bystré tvory různých barev, velikostí a specifických prvků chování. Mnoho z vás si teď asi ťuká na čelo a ano, uznávám, jsem do ptáků blázen 🙂 a tohle bláznovství plné ptákovin z velké části utváří životní styl celé naší rodiny. A právě proto vím, jak obohacující jsou chvíle, které této naší společné vášni věnujeme.
A co to vlastně je ten birdwatching? Že jste o něm ještě neslyšeli? Nebo slyšely a nijak vás to nezasáhlo? Nebo naopak zasáhlo a chcete se dozvídat víc a víc informací, tipů a triků, jak svoji novou vášeň naplno rozvinout?
Je ptáčkař ornitologem?
Český překlad je jednoduchý, prostě „pozorování ptáků“. Avšak jednoslovný anglický název se natolik zažil i u nás, že termíny jako birdwatching, birdwatcher, birding nebo birder už se zcela běžně v české ptáčkařské hantýrce používají. V češtině se můžete potkat také s termíny jako je ptáčkaření, ptáčkař, ornitolog nebo amatérský ornitolog.
Věřím, že už teď v tom můžete mít docela guláš, tak co si tyhle termíny uvést alespoň trochu na pravou míru?
- Ornitolog/ornitoložka – profese, která vyžaduje adekvátní vysokoškolské vzdělání, ornitologové jsou vědci, kteří jsou placeni za výzkum a publikování svých vědeckých výsledků.
- Amatérský ornitolog/amatérská ornitoložka – ve svém volném čase se věnují ornitologii a svými aktivitami a pozorováními přispívají profesionálním ornitologům, kteří cenná data shromažďují a vyhodnocují.
- Birdwatcher – jeho/jejím koníčkem je birdwatching (pozorování ptáků)
- Birder (ptáčkař) – svůj koníček povýšil(a) na životní styl.
- A protože všichni „birdeři“ (ptáčkaři) jsou zároveň „birdwatchery“ (pozorují ptáky), tak se nejčastěji v češtině mluví o ptáčkaření obecně.
Takže vlastně nevím, jestli jsem vám s tím nezamotala hlavu ještě víc, nicméně na nějakých termínech vůbec nesejde a důležitý je samotný zápal pro věc, takže dost teorie a jde se na věc 😉
Ráda bych s vámi sdílela pár základních typů, jak s birdwatchingem vůbec začít.
Pozorovat ptáky můžete samozřejmě na krmítku. Hezky zblízka a z pohodlí svého domova, plně se tak oddávat ptačí terapii, kterou vám jejich sledování přináší.
Pozorování a určování ptáků na vycházkách v přírodě je však další výzvou, která se dá neustále rozvíjet a nastavovat.
Kde tedy začít?
1) Potřebné vybavení
Pro začátek to s výbavou nemusíte příliš přehánět. Budete potřebovat jen několik nezbytností. V prvé řadě je to spolehlivý binokulární dalekohled. Jestli doma už nějaký máte, výborně, stačí ho jen oprášit a vyzkoušet přímo v terénu. Není třeba pořizovat hned nový. Jakmile zjistíte, že bez ptáků nemůžete žít ;-), začnete samo sebou pokukovat po něčem modernějším, menším a lehčím. Výhodou dalekohledů však je, že stárnou pomalu a kvalitní optika vám vydrží i několik desetiletí.
2) Správné místo
Ptáci jsou skupina živočichů, které můžete pozorovat úplně všude, na zahradě, na cestě do práce, v parku.. Pokud si ale chcete udělat vycházku k pozorování ptáků přímo určenou, popřemýšlejte nad lokalitou, o které víte, že bude na pozorování bohatá. Mohou to být například trasy a místa v blízkosti vašeho domova, které dobře znáte a často navštěvujete. Nebo si můžete naplánovat nějakou vyloženě osvědčenou ptačí lokalitu. Inspirací vám pro začátek mohou být lokality v mapě, která je součástí našeho článku o pozorování vodního ptactva.
Ostrožská Nová Ves
A jestli se chystáte na dovolenou do cizích krajin, přibalte dalekohled a příručku. Uvidíte sami, takový „lov“ nových druhů se vám brzy zalíbí natolik, že i své dovolenkové destinace budete vybírat s vidinou, co kde můžete spatřit za ptáky 😉
3) Určení druhu
Užitečnou přípravou před vycházkou do terénu je obeznámení se s druhy, které můžete na daném místě očekávat. Ať už se vydáte k řece, do lesa, do hor, otevřené krajiny nebo k rybníku či jezeru, je dobré mít alespoň lehký přehled o druzích, které obývají konkrétní biotop (rákosníka v lese nenajdete, křivku zase nehledejte v rákosí apod.). Znalosti o ptácích se vám budou postupně prohlubovat a propojovat a začnete chápat širší souvislosti z ptačí ekologie a životních strategií.
4) Denní a sezónní aktivita
Stejně jako my lidé i ptáci mají své zvyky a rituály. Seznámíte-li se s jejich denními a ročními cykly, vaše pozorování budou o to úspěšnější. Není žádným tajemstvím, že ptáci jsou nejaktivnější za úsvitu a nějakou dobu po něm. Nechte se tedy vytáhnout z postele o pár hodin dříve a určitě nebudete litovat. Taková ranní procházka vás nabije energií na několik dní dopředu. Z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že pozorování ptáků je pro mě skvělý a asi jediný motor vstát, jak se říká, se slepicemi ;-).
Vrbenské rybníky
A o to více v případě, když se chystáme objevovat nová místa a cizí kraje. To už nemůžu dospat zvědavostí, jaké druhy, doposud známé jen z fotek a přírodopisných dokumentů, na mě zpoza větví vykouknou. Kromě denních biorytmů je dobré seznámit se také s načasováním migrace a migračními trasami stěhovavých druhů.
5) Určovací příručka
Kvalitní terénní určovací příručka je nepostradatelným pomocníkem každého birdwatchera. Na trhu najdete velké množství různých určovacích klíčů a příruček. Při výběru mějte na paměti, že lepší než fotografie jsou ilustrace, na kterých jsou zdůrazněny znaky typické pro konkrétní druh.
Doporučila bych tyto tři příručky:
- Atlas ptáků České a Slovenské republiky (Jan Dungel, Karel Hudec) – vhodný pro začátečníky, minulý rok se dočkal 3. vydání, takže už nemusíte lovit v antikvariátech 🙂
- Ptáci Evropy (Barthel a Dougalis) – dostupná, kvalitní příručka menších rozměrů za nízkou cenu
- Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu (Svensson, Mullarney, Zetterströ) – v současnosti nejobsáhlejší a zároveň nejkvalitnější příručka pro určování ptáků v Evropě
V dnešní době chytrých telefonů existují také šikovné a praktické aplikace v podobě určovacích klíčů pro různé světové oblasti. Některé z nich mají něco jako demo verze, které si můžete stáhnout zdarma, vyzkoušet a když budete spokojení koupit si tak jejich plnou verzi. Mít v telefonu a tím pádem vždy po ruce nějakou šikovnou ptačí aplikaci určitě vřele doporučuji. Za ty kvalitní, obsahující i zvuky či mapy výskytu si samozřejmě už připlatíte, mezi špičky patří bezesporu Collins Bird Guide. Další oblíbenou můžeme doporučit např. iKnowBirds2 Pro. Případně můžete sáhnout po příjemné české aplikaci Atlas ptáčkaře.
6) Zapisujte, foťte a nahrávejte
Ke správné identifikaci přispějete také zapisováním poznámek o pozorovaných druzích, lokalitách a podmínkách. Proto velmi doporučujeme nosit si sebou malý zápisník (určitě seženete i nějaký s ptačím motivem, aby vám dělal už jen samotný vzhled deníčku radost) a tužku.
- Pozorujete-li druh, který ještě neznáte, dělejte si poznámky: zaměřte se na celkovou velikost, postoj, tvar zobáku, délku ocasu, zbarvení na hlavě, hrudi a křídlech.
- Všímejte si pohybu, zda sedí na větvi, poskakuje po kamenech, prolézá drobné větvičky, visí hlavou dolů nebo šplhá po kmeni?
- Zapisujte si prostředí, v jakém se pták nachází, lokalitu, roční období, datum a čas pozorování.
Pro toho, kdo rád kreslí, bude představovat zápisník také možnost, jak se kreativně vyžít. Tvořit můžete za pochodu přímo v přírodě nebo si svoji čerstvou inspiraci přinést domů. Takový zápisník ve stylu Charlese Darwina bude určitě bavit i vaše dítka a za nějaký čas vám bude milou vzpomínkou.
Zaposlouchejte se! Zpěv si můžete nahrát na mobil či diktafon a později porovnat s konkrétními nahrávkami v mobilních aplikacích nebo dostupných na internetu, či případně rovnou vyzkoušet AI identifikaci dle zvuku pomocí aplikace jako je např. BirdNet.
A bude-li to alespoň trochu možné, pokuste se ptáka také vyfotit. K birdwatchingu se nejlíp hodí malé kompakty s velkým optickým přiblížením (zoomem). Pořízená fotografie je nejlepším pomocníkem pro správné určení zejména ve chvílích, kdy se zhorší povětrnostní podmínky a vy nemůžete trávit delší čas pozorováním, porovnáváním a zapisováním.
Pokud je však foto úlovek vaší prioritou, pravděpodobně sáhnete už po nějakém kvalitním dlouhém skle k vaší (bez)zrcadlovce.
Grafická pomůcka ke stažení
Všechny potřebné a užitečné tipy jak začít s pozorováním ptáků jsme pro vás hravě a přehledně ztvárnili také graficky.
Letáček Jak začít s pozorováním ptáků (birdwatchingem) si můžete opět volně stáhnout zde. Budeme také rádi, když budete článek sdílet dál.
Už není nač čekat, vyrazte do přírody dnes a nechte se lapit fascinujícím světem opeřenců!