Příliš mnoho stresu, nebo dokonce deprese a úzkosti za rohem? Nebo „jen“ narůstající apatie? Pak čtěte dál.

Možná jste již četli, že mnohé studie již ukázaly, jak vytáhnout paty ven i jednou denně může mít pozitivní účinek na naši duševní i fyzickou pohodu. Zejména v případě, kdy se necháme obklopit zelení. Takové pravidelné dávky nám dokáží zlepšit náladu, snížit pocity stresu nebo hněvu, pomohou nám cítit se uvolněněji i zlepšit naše fyzické zdraví i sebevědomí.

No jo, to je všechno hezké, ale co když ven vůbec nemůžeme?

Jsme odkázáni k pomalému chátrání? Samozřejmě, že ne! Přírodou se můžeme obklopit i doma. Připravili jsme pro vás pár tipů, pěkně uspořádaných od slušně pasivního gaučingu až po aktivní procházky po blízkém okolí.

1) Surfujte přírodou

Chtě nechtě jsme si za poslední rok museli téměř všichni zvyknout na online mód. Většina z nás dennodenně objevuje nové a netušené prostory a příležitosti k osobnímu rozvoji i zabíjení času v divokých vlnách internetu. Ale zkusili jste již brouzdat po živých přenosech ze zoologických zahrad, akvárií, národních parků či pouze ptačích krmítek? Že ne? Tak zde přidáváme několik vybroušených odkazů, které vám zaručeně sníží dávku stresu. Studie totiž ukázaly, že například sledování akvária, i jen nepatrnou chvíli, může mít uklidňující účinek. A medůzy v Monterey Bay Aquarium se jen tak neomrzí.

Máte-li chuť pozorovat ptáky, veverky či srnky z naší přírody, pak sledujte krmítko v záchranné stanici Makov.

No a pokud jste noční sova, využijte časového posunu a sledujte v reálném čase, jak se krmí kolibříci v Kalifornii. To vás zaručeně uklidní! 🙂

No a pokud jste se live záběry rozmlsali, zkuste projít tento komplexní portál s množstvím živých záběrů zvířat v přírodě i v zoo z webových kamer z celého světa.

2) Pusťte si soundtrack z přírody

Nejen pohled do akvárií a na krmítka, ale dokonce poslech zvuků z přírody může významně zlepšit naši psychickou pohodu. Jeden z výborných zdrojů, který vám určitě doporučujeme k poslechu, je Slow Radio. Tento vymazlený soundtrack zkomponovaný samotnou přírodou má na svědomí parta nadšenců z různých profesí a koutů Česka, která umístila vysoce citlivé mikrofony do přírodní rezervace v jižních Čechách. Přesnou lokalitu vám neprozradíme 🙂 Pokud tedy právě venku prší, či vás už debtá ruch města, neváhejte naladit tohle výjimečné rádio.

Že by vás zajímalo si poslechnout také jinou krajinu než tu naší? Co třeba naladit živý stream z mokřadů na jihovýchodě Massachusetts.

No a pokud je toho stále málo, za zmínku určitě stojí povedený projekt Nature SoundMap, kde si můžete sjíždět zvukové nahrávky z různých přírodních koutů světa. Zabrouzdejte během jednoho odpoledne na Nový Zéland, Špicberky, do Amazonského pralesa, Antarktidy, či na Madagaskar.

Vedle přírodního orchestru můžeme s klidným svědomím doporučit jednotlivé zvířecí zvuky – co třeba ptáky?:-) Jejich hlasy elegantně seskupil na svém portále Český Rozhlas.

A pokud máte ptáků dost (čemuž jen těžko uvěříme), zkuste např. žáby z Manitoby. Dost možná vám právě ony vykouzlí úsměv na tváři.

A nyní přichází ta aktivnější část, která už bude vyžadovat opustit alespoň na chvíli pohodlný gauč, i když ne nutně, pokud z něj vidíte z okna.

3) Pozorujte ptáky z domova

Nehledě na to, kde bydlíte a co před okny máte, dřív nebo později se před nimi nějaký pták objeví. Chápu však, že pouhý průlet holuba vás nemusí nikterak oslnit, přeci jen tedy bude lepší si to vaše prostředí za oknem trochu vylepšit a ptačí sousedy si přilákat blíž. Z vlastní zkušenosti vám můžeme zaručit, že nalákat ptáky jde na kdejaké místo, jen to zpočátku bude chtít chvíli trpělivosti. Ještě když jsme bydleli téměř v centru Prahy, ve čtvrtém patře činžáku, na krmítko i pítko umístěné na parapetu za oknem naši pozvánku ochotně po pár dnech přijaly sýkory modřinky, koňadry i hrdličky. V Hradišti na balkoně už to bylo mnohem snazší, víc prostoru, víc možností podstrojování, přidávání zeleně = znatelně více druhů, z kterých se stali staří známí, kteří nás pravidelně navštěvovali. No a nyní se zahradou jsou to už hotové orgie ;-). Pokud jste se už teď rozhodli, že to není vůbec špatný nápad, nebo naopak je podstrojování a pozorování ptáků za vašimi okny pro vás již denním chlebem, uděláme vám to ještě jednodušší. Můžete zalistovat v našich dvou příručkách Ptačích terapií, které zde najdete volně ke stažení.

Ať už stojíte za oknem, na balkoně, terase, či vaší zahradě, není nic jednoduššího, než si vzít papír a tužku a začít si zapisovat, jaký druh jste vlastně viděli. Pro začátek najdete základní přehled druhů i v naší příručce, nicméně, pokud to s ptáčkařením myslíte vážně, dlouho si s tím pravděpodobně nevystačíte a bude fajn sáhnout i po nějakém ptačím průvodci. Můžete si zapisovat nejen pozorovaný druh, ale také, kdy jste ho spatřili, v jaké části vašeho balkonu/zahrady, kolik jedinců daného druhu, případně i jaké počasí právě bylo. Pokud budete pokračovat pravidelně, brzy se stanete mistrem na vaše ptačí sousedy. Svůj den také můžete začít sdílením fotografií ptáků, které u vás potkáte. Takové inciativy běží na sociálních sítích např. ve Velké Británii pod hashtagem #BreakfastBirdwatch či v Austrálii pod hashtagem #BirdingatHome.

Je tedy na čase povýšit domácí ptáčkaření na společenský koníček i v Česku – proto právě teď odhalujeme nový hashtag #PtackarimZaOknem 😉 Adoptujte si nový hastag do vašich příspěvků a šiřte dále, rozšíříte tím další pozitivní energii a inspiraci!

Ať k pozorování přistoupíte jakkoli, vězte, že hladina stresu se vám bude držet příjemně nízko.

A pokud byste se rádi dozvěděli, jak tedy vlastně začít s ptáčkařením, přečtěte si i naše další články – „6 tipů, jak úspěšně začít s pozorováním ptáků“ a „Jak propadnout ptákům (a nepropadnout v očích vašeho okolí)“

K tomu vám poslouží i naše grafická pomůcka.

4) Zahradničte/balkónujte

A tím se dostáváme k další části a tou je zahrada. Příručku již máte staženou a začínáte plánovat, kde jaký keř a rostlinu vysadíte, aby se ptačí hosté stali nedílnou součástí vaší zahrady. Skvěle, ať už budete sázet cokoli, zahradničení bezesporu může posílit vaši psychickou pohodu i odolnost. Využijte čas, kdy musíte být doma, a zasaďte si zeleninu (ať má požitek i váš žaludek), či rostliny, jako levanduli, tymián, šalvěj a další, které zaručeně přilákají opylovače, jako jsou motýli a včely. No a že nemáte zahradu, dvorek, ani balkon? Květiny můžete stále pěstovat v interiéru a zelení se obklopit i ve vašem obýváku. Vše se dá objednat přímo domů.

5) Pokud můžete, jděte na procházku

I přese všechny tipy výše je procházka nade vše – zejména pak obklopeni zelení vám aktivní pohyb zaručeně pomůže cítit se šťastnější a zdravější. Vyhněte se rušným místům a zamiřte rovnou do zeleně. Z vašich domovů už máte nakoukáno, neostýchejte se tedy rozhlížet, kde co lítá a roste, a zaposlouchat se do okolních zvuků a vnímat vůně. Vaše procházky po stejných místech, které se zdály už ohrané, nebudu již nikdy stejné. A vězte, že ten uvolněný výraz ve vašem obličeji dřív nebo později přesvědčí i ostatní, kteří zatím kamsi spěchají a své okolí nevnímají.

6) Mějte svůj telefon stále po ruce

A na závěr jsem si nechal třešničku na dortu, no vlastně dvě. Tou první je váš chytrý telefon! Samozřejmě již s vypnutými notifikacemi, které opět zbytečně zvyšují vaši psychickou nepohodu. Ze svých procházek či pozorování za oknem můžete získat mnohem víc. Díky rozmanitým aplikacím si můžete zaznamenat, cokoli vidíte, a vytvářet si tak svůj seznam pozorování, tzv. life listy, které se mohou stát vaším osobním zápisníčkem, či společenskou výkladní skříní, kterou se rádi pochlubíte. A nejen to, aplikace vám díky zabudované umělé inteligenci také pomohou určit to, co právě vidíte. Poznávání pro vás do této chvíle nepojmenovaných druhů dá vašim pobytům v přírodě pravděpodobně zcela nový rozměr. Osobně jsem vyzkoušel různé aplikace, ale zatím žádná u mě nepředčila iNaturalist. Vše, co jsem popsal v tomto odstavci, splňuje na jedničku. Navíc je přehledná, jednoduchá, díky kamarádům z Národního muzea již i zcela počeštěná a funguje i jako sociální síť pro milovníky přírody. Mě díky iNaturalistu asi nejvíc chytlo pozorování kytek, jen si všimněte, kolik jich najdete na pouhém trávníků mezi paneláky – a ony všechny mají jména 😉

Pokud si však chcete zapisovat např. ptáky, které se vám často nepodaří vyfotit, pak už bych doporučil českou databázi AVIF, nebo uživatelsky příjemnější aplikaci amerického eBird, které sdružují vyloženě ptáčkařskou komunitu.

7) Dělejte dobré skutky

A s tím souvisí i druhá slibovaná třešnička, všechny tyto aplikace mají jedno společné – dobrý skutek. Veškerá pozorování, která do aplikací uložíte, mohou posloužit vědcům po celém světě k rozluštění mnoha hádanek a k následné ochraně naší přírody.  A nejen to, vy sami se tak vlastně stanete vědci, občanskými vědci, aniž byste museli trávit čas dlouhým studiem. A to už za to stojí! 😉

A protože se občanskou vědou, neboli citizen science, s kolegy již delší dobou profesně zabýváme (mrkněte i na český portál CitizenScience.cz), vyslyšeli jsme prosbu estonských kolegů z Tartu univerzity a natočili s holkami zdravici pro Čechy. Tím vás úplným závěrem zveme ven s tipem, co také můžete v přírodě ve vašem okolí dělat právě teď, třeba i s vašimi dětmi. Pojďme společně přivítat jaro s petrklíči!