Zástupy lidí potloukající se po městských parcích, lesích a loukách zírají na obrazovky svých mobilních telefonů. Ne chvíli, ale už několik dní za sebou… Že to zní jako noční můra? Nebo snad doména mladých?
Ale vůbec ne! To jen všichni vyrazili zjistit, jak bohatá a úžasná příroda se v našich městech nachází. A že je co hledat, připojte se tak i Vy do největší světové přátelské soutěže v mapování městské divočiny!
Mapování divočiny…ve městě
Řeč je o akci City Nature Challenge, již tradičním mezinárodním přátelském souboji v mapování biodiverzity v městském prostředí. Do akce, která se odehraje od pátku 30.4. do pondělí 3.5., se letos přihlásilo víc jak 430 měst po celém světě. Většinou se jedná o velikány, v jejichž přírodních zákoutích se nachází celá plejáda zajímavých organismů, není proto divu, že se hned do prvního veřejného ročníku se zápalem zapojila Praha pod hlavičkou Národního muzea a posléze ji úspěšně následovalo Brno pod taktovkou Hvězdárny a planetária.
Objevuj přírodu i v srdci Slovácka
Akci sleduji od začátku a přišlo mi trochu líto nemít možnost se do ní zapojit, když už jsme se z té Prahy vystěhovali. A tak přišel svěží nápad! Co takhle si soutěž přitáhnout k nám a ozkoušet, jak obstojí malé město na Moravě mezi světovými velikány? 🙂
Uherské Hradiště se tak stalo teprve 3. městem v Česku, kde se široká veřejnost zapojí do mapování rozmanitosti přírody ve vlastním městě.
A jak to bude probíhat?
Máte-li chuť se naučit něco nového a budete se během akce nacházet v jednom z těchto míst Praze, Brněnské džungli, či srdci Slovácka, připojte se!
Budeme hledat ptáky, savce, plazi, motýli, brouky, houby, rostliny, prostě vše živé, co můžeme najít, dokonce i známky života! Možná budete překvapeni, jak rozmanitý život se v našich městech může nacházet. Navíc se u pozorování mnoho nového naučíte, pobavíte a pomůžete výzkumníkům ve sběru cenných dat. Vy sami se tak stanete občanskými vědci a vaše pozorování mohou napomoci k informovaným rozhodnutím o ochraně přírody. Jak se globální lidská populace stále více koncentruje ve městech, je důležité pravidelně dokumentovat městskou biodiverzitu a pomáhat tak v našich sídlech zajistit udržitelnou budoucnost pro rostliny a volně žijící zvířata.
Co k tomu budete potřebovat?
Nadšení a iNaturalist, jednu z nejpopulárnějších přírodovědných aplikací na světě. Také se vám stává, že se venku procházíte a v trávě vidíte růst pěknou květinu, či lézt zajímavého brouka a vy si nemůžete vzpomenout anebo vůbec netušíte, jakpak se jmenuje? Tato aplikace, která je zcela zdarma a díky iniciativě Národního muzea česky, vám je pomůže díky umělé inteligenci snadno určit. Však mrkněte na jednoduchý návod, jak apku používat:
A že nevlastníte chytrý telefon? Nevadí!
Stačí se jen zaregistrovat na stránce iNaturalist.org a poté si můžete do svého profilu vkládat manuálně fotografie pořízené třeba klasickým digitálním fotoaparátem.
#SamiPrestoSpolecne
Covid je pořád tu, takže i letošní ročník bude vzhledem k aktuální situaci pojat lehce skromněji. Ale i když se nebudeme moci organizovaně potkávat, na procházku vyrazit určitě můžete, je to bezpečný způsob jak se spojit s ostatními, kdo mají rádi přírodu. A i kdybyste náhodou nemohli vyrazit z vašeho bytu či domu, můžete pozorovat živé organismy i na vašich balkonech, či zahradách.
Více informací o samotné akci City Nature Challenge naleznete na webových stránkách citynaturechallenge.cz. Svými fotoúlovky se také můžete pochlubit na facebookových stránkách a skupinách jednotlivých akcí:
Těšíme se na vás v divočině! 🙂
Akci v Uherském Hradišti organizuje Fakulta logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ve spolupráci s Přírodovědným centrem Trnka, oddělením DDM Uherské Hradiště a s Informačním centrem pro mládež Uherské Hradiště.
Máme pro vás i tip, pokud si chcete přitáhnout divočinu za okna vašeho obýváku.
Stáhněte si naši příručku Ptačí terapie II, teď je ten pravý čas velebit vaše okolí a pozvat si k sobě nejen ptačí hosty:-)