Marně přemýšlím, jestli je slovo seznam od seznámení, nebo seznámení od slova seznam.
Každopádně takový ptačí seznam určitě postupným seznamováním s novými ptačími druhy vzniká.
A ať už jsou to seznámení velmi blízká a intenzivní nebo jen letmá a náhodná, věřím, že stejně jako nám i vám tato setkání s divočinou přináší radost a zpestří každou vycházku do přírody nebo pobyt na zahradě.
Koho by taky nezajímalo…
- jaké druhy se mu pravidelně objevují v zimě na krmítku?
- jaké druhy navštěvují ptačí jezírka, pítka a koupadla?
- kdože to každé ráno a večer prozpěvuje ze špičky jabloně?
- a kdo se umně jako myška proplétá v nejhustším keři?
Snažíte se ptákům připravit co nejlepší prostředí za vašimi okny a teď určitě dychtivě čekáte, který ten ptáček si k vám najde cestu a rozjasní váš den svou přítomností a svým zpěvem?
Ptáčkaři milují seznamy 🙂
Ptáčkaři ze všech koutů planety si dělají seznamy, takzvané checklisty druhů, které viděli na různých místech.
Velmi oblíbený je pak celoživotní seznam druhů tzv. lifelist, který obsahuje všechny ptačí druhy, které ptáčkař za svůj dosavadní život pozoroval.
Takový seznam pak může obsahovat stovky až tisíce různých druhů ptáků z celého světa, my však prozatím zůstáváme „při zemi“ a připravili jsme pro vás 2 checklisty ptáků našich zahrad (jestli zahradu nemáte, můžete je použít například při pravidelných vycházkách do oblíbeného parku).
S jarem se do přírody navrací život a my máme největší chuť sledovat, jak se vše znovu probouzí.
A pokud se stejně jako já nemůžete touto dobou odlepit od okna a sledujete každé pírko, které se vám na zahradě mihne, pak je právě teď nejlepší čas na seznámení s vašimi opeřenými návštěvníky.
V těchto dvou checklistech si můžete zaznamenávat každého nového ptačího hosta, poznamenat si datum, kdy jste ho spatřili poprvé a jestli a jak hojně se k vám vrací.
S takovou ptačí seznamkou budete mít o svých opeřených hostech lepší přehled a můžete do pozorování zapojit například také děti, pro které může být checklist motivací k vlastnímu meziročnímu průzkumu 😉
Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik druhů ptáků vlastně poznáte?
Třeba jich znáte víc než byste čekali?
Vrabce, kosa, sýkorku a hrdličku pozná přece každý, ale možná byste nevěřili, jaký problém už je pro velkou většinu lidí rozpoznat například našeho vůbec nejhojnějšího ptáka, kterým je pěnkava obecná.
A nejsou všichni stejní? 🙂
Možná Vám také všechna tahle okřídlená drobotina připadá natolik podobná, že si ani netroufáte hledat mezi ní rozdíly ;-). Kdo však více pronikl do světa pestrosti a různorodosti ptačích druhů, pak ho jistě zajímá které, druhy se v jeho okolí více či méně pravidelně objevují.
- V prvním checklistu najdete 20 nejčastějších druhů ptáků, které se u nás vyskytují celoročně, a tudíž je můžete pozorovat i v zimě na krmítku.
- Druhý checklist je zaměřen na druhy, které se k nám na jaře vracejí z teplých krajů, aby zahnízdili a vyvedli mladé třeba právě ve vaší ptačí zahradě.
Oba checklisty si můžete zdarma
Věřím, že naše checklisty přispějí k tomu, jak se zábavnou formou seznamovat s ptáky, kteří jsou nám nejblíže a žijí s námi v souladu.
Jestli jste tedy dostali chuť pozvat si ptáky do svého každodenního života, vyberte si také z našich příruček.
A přidejte se do facebookové skupiny Ptáci jako životní styl 🙂